مدیران مشفق: وبلاگ اطلاعات مدیریتی و اقتصادی

دستاورد تلاشی گروهی

Rosa bright -red 2

پروژه ی آبرسانی به شهر بوکان

     دو هفته پیش تلاش مشترک  دوستان ما در شرکت های لوله و ماشین سازی ایران و شرکت توسعه خط لوله ی هامون به بار نشست و قرارداد تأمین آب مورد نیاز تصفیه خانه های شهر بوکان به صورت BOT بین دو شرکت یاد شده به عنوان سرمایه گذار و شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی به عنوان سرمایه پذیر بسته شد. با این قرارداد 80% نیاز مالی پروژه از منابع صندوق توسعه ملی و مانده آن توسط سرمایه گذاران می باید فراهم شود.

     دو شرکت می باید 1000 میلیارد ریال برای بازسازی چاه های فِلمَن که در نونزده کیلومتری شهر بوکان قرار دارد و کشیدن خط آبرسانی به بوکان با لوله های چدنی 900 میلیمتری و ایجاد دو ایستگاه پمپاژ هزینه کنند. پروژه پس از دریافت وام از صندوق توسعه ملی در دوسال اجرا می شود. پس از آن برای پانزده سال مجموعه ی ایجاد شده توسط سرمایه گذار بهره برداری می شود و هزینه های آن نیز با سرمایه گذار خواهد بود.

     در برابر سرمایه پذیر متعهد شده است تا در پنج سال نخست پس از اجرا، سالیانه 20.5 میلیون متر مکعب و در پنج سال دوم سالیانه 22.2 میلیون متر مکعب و در پنج سال سوم سالیانه 25.4 میلیون متر مکعب آب را به صورت تضمینی از سرمایه گذار با نرخ پایه سال 1392 از قرار 7200 ریال و با افزایش برابر نرخ تورم سالیانه اعلام شده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خریداری نماید.

     با این قرارداد مجموعه ی مشفق گامی به سوی هدف فروش خط لوله به جای فروش لوله نزدیک می شود. در حال حاضر مراحل دریافت وام از صندوق توسعه ملی آغاز شده است.

ناصر فلاح    

ششم بهمن نود و دو

green line 1

  • با سلام
    همینطور که اشاره کرده اید، حضور در عرصه قراردادهای ساخت، بهره برداری و انتقال، فصلی نوین در فعالیت های بازاریابی و فروش شرکت لوله و ماشین سازی می باشد و این مهم با همکاری خوب دوستان عزیزمان در شرکت هاپیکو محقق شده است. در واقع تلاش برای فروش محصولات به شیوه ای جدید و جذاب در پی نابسامانی در تخصیص بودجه های آبرسانی و کاهش تمایل بازار به خرید لوله های گران قیمت تر(مانند لوله های چدن نشکن و فولادی) از سال 89 در دستور تیم بازاریابی لوله و ماشین سازی قرار گرفت و در قدم نخست پیشنهاد فاینانس طرح های آبرسانی در قالب الحاقیه ماده 56 قانون برنامه بودجه به مشتریان ارائه شد. حاصل مراجعات و مذاکرات مکرر با مشتریان، عقد قرارداد فاینانس انتقال آب از سد ماملو به تهران بود که در سال 90 به نتیجه رسید. اما به دلیل نبود زیرساخت های قانونی لازم و عدم همکاری بانک مرکزی با شرکت آب و فاضلاب جنوب شرقی تهران، قرارداد ملغی و خرید از شرکت به همان شیوه قبلی(فقط خرید لوله) انجام شد. در ادامه بررسی ها نشان داد که بستر قانونی برای عقد قراردادهای BOT فراهم تر است و انجام چندین طرح آب شیرین کن، تصفیه فاضلاب و احداث نیروگاه توسط شرکت های دیگر، ما را به امکان انجام طرح های آبرسانی به این شیوه دلگرم کرد. در نهایت با برگزاری سمینارهای معرفی خدمات جدید در محل مشتریان، اطلاع رسانی از طریق وبسایت و مذاکرات حضوری، سرانجام قرارداد آبرسانی به بوکان به ثمر نشست. هم اکنون نیز در حال پیگیری طرح های مشابه در استان های اردبیل، سمنان، قزوین و تهران می باشیم. امیدوارم تلاش همکاران ما در واحد مالی شرکت برای اخذ وام از صندوق توسعه ملی نیز نتیجه بخش باشد و حرکت مشارکت لوله و ماشین سازی و هاپیکو در مسیر این قرادادها شتاب بیشتری گیرد. ان شاءا…
    محمد رضا رستگارنیا
    رئیس توسعه بازار شرکت لوله و ماشین سازی ایران

شما می‌توانید دیدگاه‌های این مطلب را دنبال کنید، بوسیله‌ی RSS 2.0 خوراک.