مدیران مشفق: وبلاگ اطلاعات مدیریتی و اقتصادی

پناهگاهی در توفان

parrot-birds--hd-wallpaper-nature

     بیست و یکم بهمن ماه پایان فرصت قانونی برای چهاردهمین مرحله ی افزایش سرمایه شرکت بود. استقبال گرم سهامداران گرانقدر  از آن برای همه ی مدیران شرکت شوق انگیز بود. این استقبال دلگرم کننده بود زیرا که در هنگامه ای رخ داد که سرمایه گذاری صنعتی مورد استقبال مردم نیست.

     بنگاه های صنعتی کشور زیر فشار های سنگین تورم و رکود هستند و دورانی را تجربه می کنند که به گواه گزارش نهاد های ناظر بین المللی فساد اداری همچنان رو به رشد دارد. فضای غبار آلود و نفس گیر کسب و کار کشور به هوای تهران در روزهای بی باد و بی باران می ماند و برای تلاش و سرمایه گذاری صنعتی مناسب نمی نماید. چه بسیارند مردمان عادی که ترجیح می دهند سرمایه های خود را بخش های غیر تولیدی و بازار های مالی ببرند و بی عنایت از نگاه بی پناه ملیون ها جوان جویای کار کلاه خود را محکم بگیرند که به دست توفان نیفتد. اما دوستان سهامدار ما نگرشی دیگر دارند.

     رکود در بازار، رشد شتابان قیمت ها، سقوط ارزش پول ملی، کاسه به دست شدن گروه بزرگی از هم میهنان، کوچک شده شش درصدی اقتصاد کشور در سال گذشته، بیکاری گسترده جوانان و بویژه متخصصان و جلوه های نازیبای اجتماعی ناهنجاری های اقتصادی، میوه های تلخ سیاست های فاجعه آمیز اقتصادی مسئولانی گناهکار است که منابع ملی را با سوء تدبیر به هدر دادند. به گفته ی مولانا

بد می کنی و نیک طمع می داری           هم بد باشد سزای بد کرداری

با آن که خداوند کریم است و رحیم          گندم نه دهد بار چو جو می کاری

     با این وجود مدیران شرکت توسعه صنعتی مشفق در ورای آسمان تیره ی موجود اقتصاد کشور افقی روشن می بینند. افقی که در آن چرخ های تولید روان می گردد و گرمی در بازار موج می زند.

     تجربه ی دهها ساله ی مدیران مشفق به ما آموخته است که بازار محصولات شرکت های گروه مشفق به دلیل گستردگی تقاضا های بی پاسخ ملی به خصوص در زیر ساخت های صنعت آب، رفتاری چون رفتار شن های کویر های ایران در برابر تند باد دارد. این بازار با شیبی ملایم و یکنواخت بالا نرفته و پایین نمی آید. پر است از فراز و فرود های تند و مواج.

     تند باد های برخاسته و ریشه دار در تصمیم های نادرست و بی خردانه ی اقتصادی و سیاسی دولت گذشته، ناگزیر فرودی خطرناک در شاخص های اقتصادی کشور را رقم زد، و درست است که که هنوز دامنه ی پر گستره ی این سقوط آزاد اقتصادی هم چنان و شاید تا پایان سال آتی ادامه داشه باشد، اما می توان امیدوار بود که جهت گیری های جدید و بازگشت خرد افق صنعت کشور را روشن کند.

در این شرایط ما در جمع صمیمی خود چون کاروانیانی هستیم که در راه خود اسیر توفان شن شده اند. باید پشت به پشت هم دهیم و به امید آرامش آینده مهر و عنایت یکدیگر را به جوییم و از این یاری ها پناهگاهی برای کاروان خود فراز کنیم. لازم است به یکدیگر توان بخشیم و آرام آرام سرمایه گذاری های صنعتی خود را گسترش دهیم و از هر فرصتی برای جلو رفتن بهره گیریم.

افزایش سرمایه در این مرحله چندان بالا نبود و منابع در اختیار را تنها 12.6 درصد افزود. اما استقبال از افزایش سرمایه و بیرون نبردن سرمایه از شرکت برای مدیران مشفق پر پیام بود و شایسته تقدیر . در این مرحله با مازاد تقاضای سهامداران فعلی برای سهام شرکت مواجه شدیم و گروهی دیگر از دلسوزان برای توسعه صنعتی کشور هم به جمع ما پیوستند. بر پایه ی آیین دیرین در شرکت مدیران از حق تقدم های خود در حد پاسخگویی به مازاد تقاضا استفاده نخواهند کرد و در مرحله ی بعدی افزایش سرمایه که با هدف سرمایه گذاری در پروژه ی ساخت کارخانه ی تولید فروسیلیس انجام خواهد شد سهام واگذار شده را برای ایشان ترمیم خواهیم کرد.

جان    فدای  همت  آن    باد  کز     آغاز   کار

گر گذشت از نیک و بد، مردانه، بی پروا گذشت

سعید نفیسی

ناصر فلاح

بیست و دوم بهمن نود و دو

green line 1

شما می‌توانید دیدگاه‌های این مطلب را دنبال کنید، بوسیله‌ی RSS 2.0 خوراک.