مدیران مشفق: وبلاگ اطلاعات مدیریتی و اقتصادی

برداشتی از فضای کاری مشفق

Vol.096_PersianWarez_012

یاران سلام

     اقتصاد کشور روزهای دشواری را می گذراند. به عنوان یک تصویر از وضع موجود اقتصاد و بازار کشور فراز هایی از سخنرانی تنی چند از اساتید اقتصاد دانشگاه های کشور را که سه روز پیش در نشست جامعه ی ریخته گران ایران در هتل صحرا شنیدم از روی یادداشت هایم نقل می کنم. هر چند پاره ای از نکات بر خلاف رویه ی جاری در این تارنوشته امید به آینده را می کاهد اما خود میتواند به عمق تلاش مدیران مشفق برای حفظ تعادل اقتصادی شرکت و ادامه ی راه اشاره کند.

       الف –دکتر محمود نیلی احمد آبادی:

     “دانشجو زیاد داریم، تشکل های علمی داریم، شهر نشین شده ایم، رشد کرده ایم ولی توسعه نیافته ایم. نظام های صنعتی و علمی ما کاریکاتوری از نظام ها و نهاد های صنعتی هستند. چرح دنده های ماشین توسعه کشور در هم جایگیر نشده اند. منبعی به نام نفت درآمد کشور را تامین می کند و اگر همه ی نهاد های دانشگاهی، فرهنگی و ستاد های گوناگون علمی کشور تعطیل هم شوند خللی در اقتصاد کشور پیش نمی آید. با تکیه بر این درآمد بورژوازی تجاری به جای بورژوازی صنعتی حاکم است. در تولید فولاد 37 درصد بیشتر از رقبای خود انرژی مصرف می کنیم! ما نتوانسته ایم تا به حال دانشمندان خود را به مدار اظهار نظر در امور کشور بکشانیم. لازم است انجمن های علمی وارد میدان تصمیم سازی و تصمیم گیری شوند و بدانند که نظراتشان در جایی به کار می آید.”

       ب –دکتر سید فرشاد فاطمی:

     اقتصاد کشور در سال گذشته حدود شش درصد و در سال جاری طبق محاسبات دو درصد کوچک شده است. کاهش تولیدات صنعتی بدون نفت و گاز در سال 91 هفده درصد برآورد میشود که این روند در سال 92 هم ادامه دارد. در هشت سال گذشته از منابع بانکی 5000 میلیارد تومان برای اجرای طرح یارانه ها و 44000 میلیارد تومان برای طرح ناقص مسکن مهر به پایه ی پولی کشور تزریق شده که عامل حدود 220 هزار میلیارد تومان از نقدینگی حدود 540 هزار میلیارد تومانی موجود کشور است. در صورت ادامه وضع موجود امکان تک نرخی شدن ارز در سال 93 با نرخی حدود 3000 تومان برای هر دلار وجود دارد اما در شرایط تورمی موجود این امر به معنی ارزان شدن 35 درصدر دلار به عنوان یک کالاست که منتهی به کاهش صادرات و افزایش صادرات خواهد بود. اگر ادامه ی مذاکرات با مانع همراه شود احتمال رشد بهای دلار تا 4000 تومان را در سال آتی باید داشت.”

       پ –دکتر سعید اسلامی بیدگلی:

     “بهره وری در کشور بسیار پایین است. صدا و سیمای جمهوری اسلامی 47000 کارمند دارد که 10 برابر بی بی سی است! مدیران بنگاه ها وظیفه دارند سود عملیاتی را زیاد کنند و سپس با استفاده از روش های قانونی سهم تامین کننده های مالی و مالیات دولتی را تا حد امکان کمتر کنند. در شرایطی که بهره وری ها پایین است، سود عملیاتی به تغییرات بهره وری حساسیت بیشتری نشان می دهد. بنابراین توجه به افزایش بهره وری در بنگاه های اقتصادی کشور بسیار نتیجه بخش خواهد بود. منطقی است تا نرخ ارز متناسب با تفاوت نرخ تورم در داخل و در خارج کشور رشد کند. اگر نرخ ارز در سال 1383  که در حالت تعادل عرضه و تقاضا تعیین می شد را با تسامح پایه قرار دهیم، با احتساب تفاوت تورم داخل و خارج کشور در گذشته و نیز احتساب حداقل 17 درصد تورم در سال آتی، باید  انتظار داشت نرخ ارز در زمستان 93 به 3940 تومان برسد. با این فرض که اگر دولت هم دخالتی غیر عادی در بازار ارز نداشته باشد. چون دولت خردمند است و منابع نفتی هم به فراوانی سابق نیست انتظار نرخ 4000 تومان برای اواخر سال آتی منطقی است.”

     خوشبختانه جریان اطلاعات در کشور به نسبت سال گذشته اندکی بازتر شده است. واکنش های دولتمردان به حقایق کارشناسی و علمی هم رو به رشد است، هر چند رفتارهایی چون توزیع ناهنجار سبد کالا، آن هم از جنس وارداتی و در شرایطی که بنگاه های کشور به دلیل عدم وصول مطالبات خود از نهاد های دولتی و بنگاه های بزرگ صنعتی دیگر وضعیت سختی را تحمل می کنند بسیار بحث برانگیز است و فقط میتوان آن را ناشی از تلاش برای کاهش فشار به مردم محروم و زیر خط فقر مطلق دانست. ولی در مجموع میتوان گفت که ابزار بیشتری برای پیش بینی وضعیت اقتصادی در آینده کوتاه به تدریج در اختیار مدیران اقتصادی قرار گرفته است و این خود نوید بخش است چون به نوعی امنیت اقتصادی رو به بهبود دارد.

     سعی خواهم داشت گزارش هایی از این دست را برای دوستان مشفق داشته باشم تا دلایل تصیمات مدیران مشفق در ادامه ی راه شرکت از وضوح بیشتری برخوردار شود. خرسند می شوم نظر شما عزیزان را دریافت کنم.

     تا پیامی دیگر شاد و سربلند باشید.

ناصر فلاح

هشتم اسفند نود و دو

green line 1

 • جناب اقای ناصر فلاح با سلام و احترام
  به طور اتفاقی وبلاگ های شما را خواندم بالاخص آنچه در مورد صنعت و تولید و اقتصاد تحلیل فرمودید امیدوار شدم بر این که هنوز نسلی از مدیران کارآزموده در گوشه و کنار این مملکت بدون غوغا سالاری و دلسوزانه مشغول احیاء صنعت و اقتصاد مملکتی هستند که توسط افراط گرایان و سیاسیون به نابودی کشیده شد 8 سال نابودی صنعت در خودرو سازی را توسط افراد بی لیاقت و با انتسابهای قوم و خویش سالاری شاهد بودم یک سالی هست خانه نشین شده ام و ناامید اما خواندن نوشته های گرم و دل نشینتان جرقه امیدی در وجودم روشن کرد هنوز هستند مردان کارزارهای سخت که نه به فکر منافع شخصی و حزبی باشند موفق باشید

  • جناب آقای مهدوی اصل
   از اظهار نظر شما خرسندم. شرکت توسعه صنعتی مشفق در سال 1384 با هدف گرد هم داشتن مدیران باتجربه تشکیل شد که برای ادامه خدمات خود به توسعه صنعتی کشور این بار در چارچوب شرکتی سرمایه گذاری و با استفاده از سرمایه های اندک به فعالیت پرداخته بودند. خوشبختانه یاران ما در این شرکت که بسیاری در صنعت خودرو نیز صاحب نام نیک هستند، هرچند حوزه فعالیت خود را توسعه صنعت انتقال آب قرار داده ایم که به نظر ما نیاز استراتژیک کشور است.
   به هر صورت از ابراز لطف شما به همکاران و به دو دوستانم متشکرم.
   ناصر فلاح

شما می‌توانید دیدگاه‌های این مطلب را دنبال کنید، بوسیله‌ی RSS 2.0 خوراک.