مدیران مشفق: وبلاگ اطلاعات مدیریتی و اقتصادی

مشفق در پایان 1392

  ر18

در پایان هر سال تلاش مدیران مشفق برای حفظ تعادل مالی شرکت چند برابر می شود و سالی که گذشت از این نظر سالی دشوار بود. چرا که شرکت های سرمایه پذیر به ویژه لوله و ماشین سازی ایران دوران بدی را از نظر مالی می گذرانند و امکان پرداخت نقدی سود تقسیم شذه را ندارند، چرا که بدهی های شرکت های دولتی به همه ی تولید کنندگان و پیمانکاران از جمله ایشان، انباشته شده و تامین منابع لازم از نهاد های بانکی هم برای ایشان پر هزینه و در عین حال بسیار دشوار است. شرکت هامون نایزه هم با دشواری مشابهی تنها با ابعادی کوچکتر روبروست. تلاش ها برای بازاریابی و صدور فرآورده این دو شرکت تا حد زیادی مانع از سقوط آزاد فروش شرکت ها شد. گر چند هر دو شرکت در صدور کالا های خود در مقایسه با سال های پیشین رکورد دار شده اند ولیکن صادرات سال مزبور کفایت برای پوشش دهی ظرفیت های موجود وپوشانده همه ی هزینه های آن ها را نداشت.

          جمع مدیران مشفق رویارویی با دشواری های نقدینگی و متوازن نگاهداشتن سامانه های دریافت و پرداخت شرکت را در این شرایط از مهمترین وظایف خود می دانند. در پایان سال 1392 این دغدغه بسیار برجسته شده بود. امر دیگری که به سختی کار ها افزود و هنوز هم ادامه دارد شروع عملیات اجرای طرح تولید فرو سیلیس در سال گذشته بود که چون هر طرح دیگر سلامت اقتصادی آتیه آن به تزریق درست و به موقع منابع در هنگام اجرا بستگی دارد. این طرح نیز تا کنون و با داشتن پیشرفتی بیش از 20 در صد، تنها از منابع جاری در گروه مشفق تامین مالی شده است بدون آن که به افزایش سرمایه ای از بابت این طرح پرداخته باشیم و این مهم به سال جاری موکول شده است. تلاش های مدیران طرح مزبور تا کنون در تأمین تسهیلات از بانک ها طبق پیش بینی ها به نتیجه نرسیده است.

          نظام بانکی کشور به تدریج به نظامی غیر قابل اعتماد و کم نقش در برنامه ریزی های توسعه ای کشور تبدیل می شود و به تدریج می باید با این حقیقت تلخ نیز روبرو شویم که بانک ها شرکای تجاری مطمئنی برای سرمایه گذاران خصوصی واقعی نیستند. کمبود منابع تخصیصی برای تولیدگران، فقدان هر نوع رقابت با معنا در بانکداری، یک طرفه بودن قراردادهای دریافت تسهیلات، کوتاه مدت بودن عقود برای سرمایه گذاری های صنعتی، بهره وری پایین این نهاد چون دیگر نهاد های اقتصادی، سوء استفاده های نهاد های مسلط به اقتصاد عمومی از بانک ها و ضعف نظارت بانک مرکزی ناشی از وابستگی آن به دولت به خصوص در هشت سالی که گذشت، ورود بانک ها به رقابت با مشتریان خودشان و صرف منابع گرد آمده از پس انداز های مردم در شرکت های وابسته به بانک و بسیاری موارد دیگر را می توان از دلایل ایجاد این وضعیت دانست.

          ما در مشفق با نگاهی که به آینده داریم برای دستیابی به آینده ای درخشان ضروری می دانیم که با همه ی دشواری ها در سرمایه گذاری های جدید این مسیر سخت را طی کنیم. با باور داشتن به پشتیبانی های سهامداران ارجمند خود که همواره پشتیبان مدیران شرکت بوده و قدر دان تلاش آن ها هستند و با برخورداری از تجربه ی اقتصادی و مدیریتی گروه خود و اتکال به یاری های پروردگار وارد این مسیر شده ایم و آرزوی آن را دارم که در سفر خانوادگی که برای پایان خرداد ماه 1393 برنامه ریزی شده است دوستان ما شاهد پیشرفت این پروژه نیز باشند.

در پایان هر سال مالی نگاهبانی از داشتن برابری مالی در شرکت های سرمایه گذار به توان بیشتری نیاز دارد چرا که در این برهه باید سود شرکت های سرمایه پذیر گرد آوری و بین سهامداران پخش شود. تکلیف سرمایه های در اختیار برای فعالیت سال آتی نیز در همین برش زمانی روشن می شود. خوشبختانه در پایان سال 92 با وجود کمبود های شرکت های سرمایه پذیر که به نوبه ی خود ناشی از آشفتگی های مالی دولتی بود ما در شرکت مشفق توانستیم با برنامه ریزی فشرده و یاری بسیار دلپذیر تنی چند از سهامداران و البته در پناه لطف بیکران خداوندی، در حفظ تعادل مالی و نقدینگی در شرکت موفق باشیم. سود سهامداران ارجمند یا پیش از فرصت قانونی و یا به موقع پرداخت شد و تنها 26.5 در صد از تعهدات به دلیل مسافرت تعدادی از سهامداران و نیز پاره ای کمبود نقدینگی به فروردین ماه جاری انتقال یافت.

          سرمایه اصلی ما در شرکت توسعه صنعتی مشفق راستی در گفتار، اطلاع رسانی به دارندگان حق و پایبندی به گفته هاست. از پایبندی دوستان خود در گروه اجرایی مشفق به این اصول تشکر می کنم و امیدوارم این ویژگی ها در مشفق همیشگی باشد.

          در هفته پیش رو رهسپار سفر معنوی حج عمره هستم. چشم دارم که مرا به بخشید و امید آن دارم که اگر زندگی وفا کند و بخت یار باشد روز بیست و هشتم فروردین ماه در میهمانی نهاری که بر پایه آیین سالیانه ما در شرکت مشفق و به مناسبت دیدار سال نو برنامه ریزی شده است در خدمت دوستان باشم. بهاری خرم و سالی خوش برای شما یاران مشفق آرزو می کنم.

ناصر فلاح

دوازدهم فروردین نود و دو

شما می‌توانید دیدگاه‌های این مطلب را دنبال کنید، بوسیله‌ی RSS 2.0 خوراک.