مدیران مشفق: وبلاگ اطلاعات مدیریتی و اقتصادی

دستاورد مالی سالی که گذشت

دستاورد مالی -تخم مرغ 2 

          با پایان گرفتن سال مالی 1392 این سئوال مطرح است که دستاورد مالی سال مزبور چه بوده است. بر پایه اطلاعات موجود از شرکت های سرمایه پذیر مشفق و با داشتن سرمایه ثبت شده ی 185 میلیارد ریالی، سود قابل تقسیم هر سهم در مجمع آتی 175 ریال خواهد بود. در یک سال پیش انتظار میرفت که عملکرد سال 1392 بتواند 249 ریال سود قابل تقسیم ایجاد کند. کاهش سود قابل تقسیم دو شرکت سرمایه پذیر اصلی  اختلاف بین پیش بینی و واقعیت را باعث شده است.

          آثار بد اقتصاد عمومی کشور و بویژه کاهش بودجه های عمومی، افزایش هزینه نهاده های تولید ناشی از تورم، برداشت های دولت از درآمد های وزارت نیرو و پرداخت بخشی از یارانه های نقدی از این محل به قیمت نپرداختن بدهی های این وزارتخانه به پیمانکاران و فروشندگان کالا، وابستگی بیشتر شرکت ها به تسهیلات و افزایش هزینه های مالی از عوامل اصلی کم توانی شرکت های سرمایه پذیر مشفق در برآورده کردن برنامه هایشان در سال 1392 بود. طبق گفته ی وزیر محترم صنعت و معدن و تجارت در نشست با صنعتگران که نه روز قبل برگزار شد سیاست های مردان اقتصادی و سیاسی دولت تدبیر و امید توانسته است انقباض اقتصاد کشور و بویژه صنعت را در پایان سال 1392 به صفر برساند[1]. بنابراین امید میرود سال 1393 امنیت اقتصادی و قدرت برنامه ریزی مدیران بیشتر شده و آثار اقتصادی این تغییر رویه در صورت های مالی سال 1394 انعکاس یابد. لیکن نتایج فاجعه آمیز اقتصادی سنوات اخیر بی شک وضعیت مالی شرکت های صنعتی کشور را همچنان تا پایان سال جاری در حالت دشواری نگه خواهد داشت.

          شرکت های سرمایه پذیر مشفق  همچنان باید در سال جاری پدیده های ناخجسته ی رکود و تورم را حداقل تا چند ماه آینده که گشایشی در پرداخت های وزارت نیرو مشهود نیست تحمل کنند. لیکن تغییرات مثبت نرخ ارز نوید بهبود در فروش های صادراتی را می دهد. خوشبختانه از شروع سال جاری جلوه های این گشایش را شاهد هستیم. ارزیابی آثار این گشایش بر عملکرد مالی شرکت ها کاملا به این بستگی دارد که مدیران اقتصادی کشور در برخورد با رشد نرخ ارز چه سیاستی را پی بگیرند. تجربه نشان داده است که با بهبود درآمد های ارزی ناشی از فروش نفت و فرآورده های آن و با ترس از افزایش تورم، دولتمردان به سیاست سرکوب رشد نرخ ارز روی آورده و به گونه ای تصنعی با پایین نگاهداشتن قیمت ارز به سود صنایع کشور های دیگر و به زیان صنایع صادراتی کشور عمل کرده اند. این امید وجود دارد که خرد قابل انتظار از دولت تدبیر و امید این بار فرصت طلایی رشد صادرات در کشور را غنیمت شمرد و به رونق بازار صنایع کشور رای دهد.

ناصر فلاح

بیستم فروردین 93[1] خروج صنعت از زیر صفر –روزنامه دنیای اقتصاد مورخ 16/02/1393

 

شما می‌توانید دیدگاه‌های این مطلب را دنبال کنید، بوسیله‌ی RSS 2.0 خوراک.