مدیران مشفق: وبلاگ اطلاعات مدیریتی و اقتصادی

مشی و برنامه های مشفق

Parrot

          از هنگام پا گرفتن گرفتن اندیشه ی ایجاد شرکت لوله سازی مشفق  تا امروز که شرکت با نام تجاری توسعه صنعتی مشفق ارزش بازاری بیش از چهارصد میلیارد ریال پیدا کرده است، داشتن پیوند تنگاتنگ و تبادل آراء با دست اندرکاران سازمانی اساس پایداری و پیروزی ما بوده است. این پیوند ها در ابعادی بسیار فراتر از گردهمایی های قانونی یعنی نشست های مجامع و هیات مدیره ها مورد نظر است.

     با سهامداران ارشد خود که بیشتر مدیران فعال در کسب و کار های صنعتی و تجاری هستند  دیدار های حضوری گوناگون برنامه ریزی و اجرا میشود و مؤثرترین روش تماس ما با ایشان تلقی میشود. دیدار ها به مناسبت نو شدن سال، میهمانی های افطار، سفر های خانوادگی برای بازدید از کارخانه و نقاط گردشی کشور و یا صرف نهار مشترک با برخی دوستان فرصت داد و ستد نقطه نظرها را به دست میدهد. در همه ی این دیدار ها چند و چون پیشرفت کارها و پروژه ها به آگاهی میرسد و نقطه نظرها شنیده میشود. طبعا دوستانی که فرصت حضور در برنامه های مشترک را نداشته اند ما را از شنیدن نظرات سازنده خود محروم میکنند.

     به دلیل ترکیب سنی سهامداران بزرگ شرکت و ضعف نسبی برخی از دوستان در مهارت های فنی نمی توان از ابزار مدرن رسانه ای برای اطلاع رسانی و کسب نظرها بهره گرفت. پیوند از طریق این تارنوشته و سایت شرکت مشفق و دیگر شرکت های گروه و یا ارتباط از طریق ایمیل و لینکداین و وایبر و مانند آن نیز  هنوز کاربری لازم در بین دوستان سهامدار را پیدا نکرده است ولی ما به تلاش های خود برای افزایش نفوذ این گونه ارتباط ادامه میدهیم.

     خوشبختانه در سطح مدیران شرکت ها و مدیران مؤسس و هیات مدیره ها علاوه بر جلسه های رسمی و دیدار در جلسه های کاری، رفت و آمد های غیر رسمی کم نیست و پیوند های الکترونیکی هم با سرعت بیشتری رو به گسترش است. هر چند پیوند ها همچنان بر مسائل غیر تخصصی تمرکز دارد و کمتر به امور اقتصادی و صنعتی پرداخته میشود و یا افکار و ایده ها قالبی مستقل و تراویده از مخزن فکری ایشان دارد.  این نقص را میباید با اتخاذ شیوه های آموزشی به تدریج از میان برداریم. دیدار مدیران مشفق با هدف بررسی و تحلیل جایگاه شرکت و هدفگذاری برای آینده به جز آن چه در سال های 1383 و 1384 رخ داد در سال های 1386 در نشست کیش و 1389 در نشست اراک  انجام شد. به طول کشیدن دوره رکود عمیق حاکم بر اقتصاد کشور و آثار آن بر کسب و کار مشفق، کم شدن سود انتظاری در مشفق در سال گذشته و وضعیت پروژه تولید فروسیلیس که هنوز در دریافت وام از بانک ها موفق نبوده است ضروری میکرد که جدای نشست های جاری مدیران که برگزار میشود، نشستی از این دست داشته باشیم.

     20141030کیش

طبق برنامه قبلی از فرصت پایان هفته هفتم تا نهم آبان ماه استفاده شد و فارغ از هیاهوی روزمرگی ها قریب به بیست ساعت گفتگوی بسیار مفید در کیش داشتیم. نقطه نظرهای دارندگان حق سازمانی در آن حد که دریافت شده بود به اطلاع دوستان رسید. اطلاعات از سرمایه گذاری ها، منابع محتمل در اختیار، روند های اقتصادی و تعهدات شرکت بررسی شد و جهت گیری هایی تایید و روی موارد نیازمند اصلاح توافق شد. در این یادداشت به یکی از مهمترین این جهت گیری ها می پردازم.

     مهمترین نکته در بقای شرکتی چون مشفق، نگاه سهامداران به مقوله ی سود آوری در مقابل نگاه به تعهدات اجتماعی است. وجود گسترده فرصت های اقتصادی پر سود در بسیاری از حوزه های غیر توسعه ی صنعتی باعث میشود که برخی از سرمایه گذاران اصرار به وارد کردن مشفق به فعالیت هایی با بازده سریع و یا به دور از راهبرد های اولیه داشته باشند. دیده شده که سود دهی شرکت را بدون توجه به ارزش افزوده جذب شده به دارایی ها، با بانک مقایسه میکنند. این نشان میدهد که سهامداران مشفق باید از بین دوستانی برگزیده شوند که از صبر و باور لازم برای به ثمر رسیدن طرح های شرکت های توسعه ای برخوردار باشند. همچنین پر رنگ دانستن اهداف اجتماعی مورد پذیرش همه کس نیست.  این هر دو یعنی داشتن نگاه بلند به سود آوری به همراه باور جدی به اهداف اجتماعی در بین شرکای جدید و تقویت این دیدگاه از طریق تلاش های فرهنگ ساز از نکات اساسی مورد توافق در نشست کیش بود چرا که اشتباه در گزینش شرکای آتی می تواند جمع اخلاق گرا و متعهد به آرمان های اجتماعی را دچار تشویش کند.

     در یادداشت های دیگر تصمیم های نشست کیش بیشتر خواهم گفت.

ناصر فلاح

دوازدهم آبان 93

شما می‌توانید دیدگاه‌های این مطلب را دنبال کنید، بوسیله‌ی RSS 2.0 خوراک.