مدیران مشفق: وبلاگ اطلاعات مدیریتی و اقتصادی

سفری پر نشاط به شیراز

دیواره ای از تخت جمشید

       از رویه های خوب مدیریتی در شرکت لوله و ماشین سازی ایران که علیرضا مقصودی مصرانه پی گرفته است،  گردش رفتن سالیانه مدیران و سرپرستان شرکت است که در خلال آن امکان ایجاد پیوند بهتری بین کارکنان و مدیران بوجود می آید. با هم بودن، برای انتقال هدف های سازمانی به کارکنان و بازگشایی دلایل برخی از تصمیم ها و شنیدن نتایج برنامه های اجرا شده فرصتی خوب ایجاد میکند. امسال نیز آن شرکت که شرایط اقتصادی سختی را تجربه میکند برنامه سفر گروهی را اجرا کرد و لنگرود را برای اردوی خود انتخاب کرد. من به دلیل چند برنامه داخلی از رفتن به آن سفر بازماندم.

 20141122_131837-1

نمای بیرون هتل شیراز که نزدیک دروازه قرآن قرار دارد

       در شرکت هامون نایزه هم سنت سفر های جمعی با جدیت و هدف گذاری های متعالی دیگری انجام میشود. جنس این سفر ها متفاوت با شرکت لوله و ماشین سازی طراحی شده است و ترکیبی از سفر های کارکنان و سفر های خانوادگی را در بر میگیرد. از زمینه های اولیه و خوب آن، اجرای برنامه کتاب خوانی و ایجاد بستر مناسب فکری است که در ایجاد روحیه ای هشیار نسبت به مسائل سازمانی در شرکت نقش داشته است. در سال گذشته در سفری که همراه خانواده ها به یزد صورت گرفت موضوع کاهش هزینه ها دستور کار سفر قرار داشت. انتخاب این هدف و روش انجام آن بعنوان خروجی یک برنامه مطالعاتی گروهی و در فضایی رقابتی، نشان از هوشمندی محمود شریعتی داشت. پیشنهاد های گروه های تخصصی کارکنان ابزاری خوب برای کاستن از هزینه های جاری و اجرای برنامه های بهبود بهره وری را در اختیار مدیران شرکت گذاشت. چون کارکنان خود پیشنهاد دهنده روش های بهبود هستند، در شروع مراحل اجرا و بویژه در ابتدای آن، که معمولا سختی هایی را ایجاد میکند، همراهی لازم را دارند.

 20141122_163724

سالن برگزاری همایش در هتل شیراز         

       امسال این سفر خانوادگی کارکنان هامون نایزه از 28 آبان تا اول آذر ماه به شیراز برنامه ریزی شده بود. از قطار برای سفر بهره گرفتند تا فرصت همراهی خانواده های ساکن تهران و کاشان فراهم باشد. سفر با قطار گرچه کند و طولانیست اما مزایای خاصی هم دارد که در راس آن تجربه کنار هم بودن و گفتن ها و شنیدن های دلچسب در شب نشینی های اجباری است. شاید ایمنی نسبی قطار به نسبت دیگر اسباب سفر هم دلیل دیگر این انتخاب باشد. من هم همراه دوستان به این سفر رفتم. فرصتی شد تا از نزدیک با اعضای خانواده هامون نایزه و تلاش های آن ها برای رشد و در عین حال عبور از پیچ و خم های اقتصادی آشنا شوم و برخی دانسته های خود را نیز به ایشان انتقال دهم.

 

          به سر بردن در یک هتل خوب و مجلل چون هتل شیراز، داشتن یک راهنمای ممتاز و دانا و خوش سخن مانند سعید نگهبان دبیر کانون سراسری راهنمایان گردشگری کشور، بازدیدی با آگاهی نسبتا خوب از آرامگاه های بزرگانی همچون حافظ و سعدی و مجموعه پرشکوه پارسه (تخت جمشید)، فرصت شاد بودن و گفتن و شنیدن های مطبوع در جمع همکارانی پر امید، به همراه هوای پاک و دلچسب شیراز این سفر را سرشار از خاطره کرد.

 20141120_182950-1

          همایش روز شنبه اول آبان که در هتل شیراز برگزار شد و در آن میشد شکوه ایجاد یک شرکت بزرگ را در چهره ی مصمم حاضران و بخصوص جوانان حاضر در جمع دید، من خواستار توجه ایشان به اخلاق کار و دوری از فساد گسترده ای که فضای کسب و کار کشور را در برگرفته است شدم. چرا که حیف است دستاورد تلاش های زیبای مدیران کار آفرین کشور در مرداب فسادی که سیاستمدار های نادرست در ایجاد آن نقش اصلی دارند تبه شود.

20141120_183825-1

ناصر فلاح

هفتم آذر 93

شما می‌توانید دیدگاه‌های این مطلب را دنبال کنید، بوسیله‌ی RSS 2.0 خوراک.