مدیران مشفق: وبلاگ اطلاعات مدیریتی و اقتصادی

نگرشی جدید به بخش خصوصی

         انتخابات هشمین دوره اتاقهای بازرگانی کشور روز هجدهم اسفند ماه برگزار خواهد شد. چندی است که توجه مسئولان به ظرفیت های موجود در اتاق ها برای بهبود فضای کسب و کار و کمک به کاستن از انزوای اقتصادی جلب شده است. آن چه این روزها در مورد بخش خصوصی میشنویم کاملا با آن چه سه دهه پیش گفته میشد فاصله گرفته است.
          تلاش تشکل گرایان و بزرگان صادق و میهن دوستی چون آقای مهندس محسن خلیلی در انجمن مدیران و بسیاری کسان در تشکل های کارفرمایی سراسر کشور برای تغییر آن نگاه منفی نقشی تعیین کننده داشته است. اما روشن است که آشکار شدن تدریجی آثار اندیشه های مدیران معتقد به اقتصاد متمرکز و دولتی بخصوص در دولتهای نهم و دهم و افزایش همزمان فقر، بیکاری، رکود و تورم، گرایش به بخش خصوصی را تسریع کرد. انحراف از اجرای طرح های خصوصی سازی صنایع دولتی در قالب واگذاری سهام عدالت نیز که با هدف گسترش تسلط بازهم بیشتر دولت بر صنایع عمده کشور این بار در پوششی مردم فریبانه، نتوانست تغییری در این روند ایجاد کند و تعدیل گفتار بسیاری از مقامات به نفع بخش خصوصی ادامه یافته است. در چنین فضایی انتخابات اتاق های بازرگانی مورد توجه تشکل گرایان کشور و همه ی فعالان اقتصادی قرار گرفته است تا بلکه بتوان با استفاده از امکانات این نهاد که ریشه در قوانین گوناگون دارد کمکی به بهبود اوضاع اقتصادی کشور کرد.IMG-20150211-WA0002[1]

           من هم به دعوت تنی چند از دوستان که هدف تشکیل یک گروه فعال و اندیشمند و خوشنام از بازرگانان و مدیران صنعتی و اقتصادی را داشتند و از تندروی های سیاسی و وابستگی های جناحی به دور هستند برای همکاری با آنها پاسخ مثبت دادم. این گروه که بعد ها نام “ائتلاف برای فردا” را برای خود برگزید برای انتخابات اتاق در تهران در زمان مقرر قانونی وارد فعالیت خواهد شد.

اجلاس هتل آزادی 2اجلاس هتل آزادی

اجلاس ائتلاف برای فردا در سه شنبه چهاردهم  بهمن ماه 93 در هتل آزادی 
پیش از این نقطه نظرهای خود در مورد اتاق مطلوب برای فردا را منتشر کرده ام که از لینک زیر امکان دسترسی به یادداشت منتشر شده وجود دارد.

ناصر فلاح

روزنامه دنیای اقتصاد – شماره   ۳۳۸۲   اتاق بازرگانی فردا

شما می‌توانید دیدگاه‌های این مطلب را دنبال کنید، بوسیله‌ی RSS 2.0 خوراک.